Kliešťové multimetre pre meranie AC unikajúcich prúdov – prečo si vybrať HIOKI?

Začneme trochu zoširoka, a to tým, akú pozíciu má vlastne spoločnosť HIOKI v oblasti merania prúdov. Pretože bez ohľadu na to, či je meranie založené na princípe Hallovej sondy alebo na technológii zero-fluxgate, japonská spoločnosť HIOKI je už mnoho rokov celosvetovo známa svojimi špičkovými AC/DC prúdovými sondami využívajúcimi obe technológie (hoci koncový používateľ nie vždy rozpozná, že ide vlastne o značku HIOKI - množstvo aj veľmi renomovaných výrobcov ponúka produkty HIOKI na princípe OEM). Vzhľadom na túto bohatú históriu a skúsenosti preto asi neprekvapí, že HIOKI zároveň ponúka široký sortiment ručných kliešťových multimetrov. V nasledujúcom článku predstavíme jednu z ich špeciálnych podkategórií, a to trojicu modelov na meranie striedavých unikajúcich prúdov.

Obrázok 1: Kompletná séria HIOKI CM400x
Obrázok 1: Kompletná séria HIOKI CM400x

Skôr ako sa budeme venovať podrobnostiam, v čom sa jednotlivé varianty líšia a čím sú výnimočné, pozrime sa na to, čo majú všetky spoločné:

  • meranie na princípe TrueRMS
  • rozsah merania od unikajúcich (rozdielových) až po záťažové prúdy
  • ku každému modelu možno pridať Bluetooth rozhranie vo forme voliteľného adaptéra Z3210, ktorý umožňuje komunikáciu multimetra so smartfónmi a tabletmi prostredníctvom bezplatnej aplikácie Gennect Cross
  • nielen táto trojica, ale všetky multimetre HIOKI sú navrhnuté aj vyrobené v Japonsku, vo vlastných továrňach v prefektúre Nagano
Obrázek 2: Model CM4001 v praxi
Obrázek 2: Model CM4001 v praxi

Teraz sa teda pozrime na rozdiely. Obrázok vyššie ilustruje praktické použitie CM4001. Vďaka výške iba 16 cm a cielene vyvinutým úzkym čeľustiam ho možno používať v tých najtesnejších podmienkach, a predsa merať na kábloch s priemerom až 24 mm. Namerané hodnoty môžete odčítavať buď priamo z bielo podsvieteného a veľmi dobre čitateľného displeja, alebo môžete použiť už spomínaný adaptér Z3210. Ten po jednoduchej a rýchlej inštalácii multimeter spáruje s vaším smartfónom alebo tabletom, na displeji ktorého môžete sledovať namerané hodnoty v reálnom čase - a zároveň ich hneď ukladať do pamäte.

Najnižší z piatich prúdových rozsahov je 60 mA, pričom presnosť je garantovaná pre hodnoty už od 0,6 mA. Najvyšší prúdový rozsah CM4001 je 600 A, jeho frekvenčné pásmo je od 40 Hz do 1 kHz a kategória merania CAT III 300 V. Aj napriek veľmi kompaktným rozmerom je tento multimeter vybavený funkciami ako automatické podržanie hodnoty, min/max/priemer alebo meranie nábehového prúdu. Prioritou pri návrhu modelu CM4001 bolo v skutočnosti dosiahnuť čo najmenšie rozmery pri zachovaní čo najväčšej všestrannosti a použiteľnosti predovšetkým v malých a stiesnených priestoroch - a nesporne pozitívnym vedľajším efektom potom je, že v taške alebo kufríku s náradím zaberie naozaj minimum miesta.

Obrázok 3: CM4001 a CM4002 – na veľkosti záleží
Obrázok 3: CM4001 a CM4002 – na veľkosti záleží

Multimeter CM4002 meria na výšku 23,3 cm, čo je teda o vyše 7 cm viac ako CM4001, pričom je širší a hrubší. Mohutnejšie telo tohto modelu nevyhnutne súvisí so zámerom výrobcu navrhnúť prístroj ponúkajúci najpresnejšie možné merania, ktoré sa dajú vykonávať na vodičoch s priemerom až 40 mm.

Výsledkom je, že najnižší zo šiestich prúdových rozsahov je len 6 mA s presnosťou garantovanou pre hodnoty už od 0,06 mA, zatiaľ čo najvyšší rozsah je 200 A. Frekvenčné pásmo je tiež širšie ako u jeho menšieho brata, a to od 15 Hz do 2 kHz. CM4002 spĺňa nároky normy IEC/EN 61557-13, ktorá definuje požiadavky pre prúdové kliešte a merania unikajúceho prúdu v elektrických inštaláciách, ako je napr. ochrana proti vonkajším magnetickým poliam (trieda 2, magnetické polia ≤30 A/m, čo teda CM4002 spĺňa).

Obrázok 4: Porovnanie modelov CM4002 a CM4003 – čelný pohľad...
Obrázok 4: Porovnanie modelov CM4002 a CM4003 – čelný pohľad...

Tretím a posledným zo súrodencov je CM4003. Pokiaľ vedľa seba položíme modely CM4002 a CM4003, nie je jednoduché nájsť medzi nimi rozdiel. Fyzické rozmery sú rovnaké, podobne ako takmer všetky technické špecifikácie. Stačí však iba trochu iný uhol pohľadu:

Obrázok 5: ... a rovnaké dva modely z pohľadu zdola
Obrázok 5: ... a rovnaké dva modely z pohľadu zdola

Na spodnej strane CM4003 vidíme konektor navyše, ktorý umožňuje pripojenie špeciálneho prepojovacieho kábla. Tento kábel konvertuje štvorpinový výstup CM4003 na nasledujúce dva konektory:

  • Štandardný konektor USB-C, ktorý sa dnes nachádza vo väčšine smartfónov: Umožňuje externé napájanie zariadenia CM4003 v prípade, že chcete vykonávať dlhodobejšie merania. Napájanie je možné zabezpečiť pomocou originálneho napájacieho zdroja HIOKI (ako voliteľné príslušenstvo), ale nič nebráni pripojeniu akejkoľvek powerbanky, ktorú by ste použili na nabíjanie svojho telefónu.
  • Štandardný konektor BNC (samec): Vďaka tomuto konektoru možno nameraný prúd previesť na napätie, ktoré môžete zaznamenávať napríklad do pamäťového záznamníka HIOKI MR8870.
Obrázok 6: Prepojovací kábel L9097 pre CM4003
Obrázok 6: Prepojovací kábel L9097 pre CM4003

Spomínaný konektor prístroja CM4003 však ovplyvňuje jeho kategóriu merania, ktorá je tu CAT III 300 V. Pre porovnanie, CM4002 bez podobného konektora spĺňa kategóriu CAT IV 300 V / CAT III 600 V.

Prepojovací kábel má označenie L9097 a je súčasťou každého balenia multimetra CM4003. Externý USB napájací zdroj (Z1013) a kábel USB-A-USB-C (L9510) sú voliteľným príslušenstvom. Ako však bolo spomenuté vyššie, pre napájanie sa využíva štandardný konektor typu USB-C.

Či už teda pre meranie striedavých unikajúcich - ale aj záťažových - prúdov hľadáte čo najkompaktnejší, no predsa stále veľmi presný kliešťový multimeter, ako je CM4001, alebo na druhej strane požadujete čo najpresnejšie merania prípadne doplnené o napäťový výstup nameraných prúdových hodnôt, séria CM400x od japonskej spoločnosti HIOKI splní vaše predstavy.

Autor: Kai Scharrmann, HIOKI EUROPE GmbH